Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
10 października 2018
I Bieg Patrolowy z udziałem żołnierzy Centrum
28 września br. żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki uczestniczyli w I. Biegu Patrolowym Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej, poległej sanitariuszki pseudonim „Mała”, który odbył się w Wołominie.


W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowana została również uroczystość przy Pomniku Bohaterów AK i NSZ Majdan na cmentarzu parafialnym w Wołominie z udziałem pocztów sztandarowych. Odczytany został tam rys biograficzny poległej sanitariuszki, wygłoszone rodzinne wspomnienia oraz odbył się Apel Poległych. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów.

Natomiast w biegu wzięło udział 12. zespołów reprezentujących: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Fundację Historii i Kultury Polskiej na Białorusi, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Combat Alert, Ligę Obrony Kraju oraz I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Przedsięwzięcie miało na celu uczcić pamięć Halinki Brzuszczyńskiej sanitariuszki o pseudonimie „Mała”, która poległa wraz z jej trzema towarzyszami 20 lipca 1944 roku w Majdanie, rozstrzelana przez niemieckich żandarmów podczas próby niesienia pomocy rannemu koledze.  

Uczestnicy biegu mieli do pokonania pięciokilometrowy dystans leśną drogą – od Pomnika Pamięci Bohaterskiej Śmierci 20 lipca 1944 roku w Majdanie do Strzelnicy „Torstar” w Wołominie. Na trasie wykonywane były następujące zadania: strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem, tor przeszkód i udzielanie pierwszej pomocy na polu walki.

Żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pokonali pierwsi metę biegu, podjęli jednak decyzję że występują poza kwalifikacją. Wszyscy uczestnicy tego przedsięwzięcia otrzymali pamiątkowe medale z podobizną Halinki, których fundatorem był Burmistrz Wołomina. Każda drużyna, otrzymała także od Prezesa LOK pamiątkowy medal ufundowany z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Organizatorem tego przedsięwzięcia było I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz najbliższa rodzina poległej sanitariuszki. Podziękowali oni wszystkim jego uczestnikom i gościom za udział w obchodach.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

Zdjęcia: I LO PUL

Dołączona galeria zdjęć: I Bieg Patrolowy z udziałem żołnierzy Centrum
generuj pdf
Kontakt

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
Juzistek 2
05-131 Zegrze
tel. 261883312
fax. 261883413
cslii@ron.mil.pl