BIP
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
Zobacz Enigmę

 

Enigma w Zegrzu

W Sali Tradycji CSŁiI zgromadzone są eksponaty i pamiątki dokumentujące historię pokoleń polskich łącznościowców. W ostatnim czasie Sala przeszła renowację, pojawiły się tam również nowe eksponaty. Wśród nich znajduje się prawdziwa perełka - niemiecka maszyna szyfrująca Enigma.

 

 

 

 "Jest to doskonale zachowany, przedwojenny egzemplarz, tzw. wersja I, z trzema charakterystycznymi wirnikami, stanowiącymi serce urządzenia. Był to najpowszechniej wykorzystywany model Enigmy, w głównej mierze przez Wehrmacht i Luftwaffe"- mówi kpt. Krzysztof Palewski, oficer sekcji wychowawczej, który zajmuje się Salą Tradycji i jest prawdziwym pasjonatem sprzętu łączności. "Jest to bez wątpienia niezwykła gratka, nie tylko dla łącznościowców, ale i dla osób interesujących się historią" - dodaje kpt. Palewski.Enigma trafiła do Zegrza z Legnicy, z rozformowanego Centrum Szkolenia Łączności, jednak dopiero od niedawna jest elementem ekspozycji Sali Tradycji. Oprócz Enigmy, zwiedzający mogą tu zobaczyć wiele innych, nie mniej ciekawych urządzeń, takich jak np. cała seria dalekopisów, telegrafów, aparatów telefonicznych oraz łącznic, czy też radiostacje wykorzystywane przez powstańców w czasie Powstania Warszawskiego.


Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki umożliwia bezpłatne zwiedzanie Sali Tradycji, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i szczegółów dotyczących wejścia na teren jednostki wojskowej. Dodatkowych informacji w tej sprawie udziela por. Marcin Sochoń, tel. 261 883 612.
tekst i zdjęcia: kpt. Michał Romańczuk

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych