BIP
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
AKTUALNOŚCI
Dzień z Enigmą w Wyszkowie
16.10.2017
W poniedziałek, 16 października br. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury odbył się Dzień z Enigmą, podczas którego zaprezentowana została niemiecka maszyna szyfrująca „Enigma” z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

     W tym dniu wyszkowianie upamiętnili postać i dorobek Jerzego Różyckiego oraz innych polskich kryptologów, którzy 85 lat temu złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma". W wydarzeniu uczestniczyła dyrektor biura współpracy międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Markiewicz, delegacja władz samorządowych z Poznania, dr Marek Grajek, przedstawiciel komendanta Centrum Szkolenie Łączności i Informatyki por. Marcin Sochoń.  Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Śladami pogromców Enigmy", jego organizatorem był Powiat Wyszkowski i Gmina Wyszków, a współorganizatorem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

 

    W ramach poniedziałkowego wydarzenia odbył się m.in. występ Rewii Dziecięcej „Sylaba”, a uczniowie I LO im. C. K. Norwida przedstawili spektakl słowno-muzyczny pt. "Cafe pod Enigmą". Można było także obejrzeć wystawę pt. "Enigma - odszyfrować zwycięstwo" oraz zapoznać się z niemiecką maszyną szyfrującą „Enigma”, którą zaprezentował por. Marcin Sochoń z Centrum Szkolenia  Łączności i Informatyki.

   Na zakończenie odbył się wykład pt. "Historia sukcesu kryptologicznego" wygłoszony przez dr. Marka Grajka, znanego matematyka. Podkreślił on, że to Polacy złamali szyfr enigmy. Było to największe osiągnięcie wywiadowcze w dziejach II wojny światowej, które przyczyniło się do wielu sukcesów militarnych aliantów oraz umożliwiło przyspieszenie ostatecznego zwycięstwa nad faszyzmem.

 

 >>WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII<<

 

Zdjęcia: st. serż. Jerzy Foremniak

 

 

Tekst: kpt. Krzysztof Baran


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych