BIP
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
AKTUALNOŚCI
Pierwszy w Centrum kurs w zakresie obsługi i eksploatacji radiostacji AN/PRC-117G
09.10.2017
2 października br. rozpoczął się pierwszy w historii Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki kurs specjalistyczny w zakresie eksploatacji radiostacji szerokopasmowej AN/PRC-117G ( kod 8356055).

Kurs ma być realizowany cyklicznie w Centrum i przeznaczony jest dla operatorów radiostacji szerokopasmowej AN/PRC-117G, a jego celem zdobycie wiedzy w zakresie umiejętności jej eksploatacji. Zakres tego szkolenia obejmuje programowanie radiostacji za pomocą przedniego panelu oraz komputera, realizację pracy fonicznej i transmisji danych oraz przygotowanie planów radiowych. Szkolenie obejmuje również pracę radiostacji w sieciach „MANET” (samo formujących, samo konfigurujących oraz samo leczących się) oraz w zakresie taktycznej łączności satelitarnej VHF/UHF TACSAT. Przedmiotem kursu jest również praca z emisją szerokopasmową o przepływności dochodzącej do niespełna 6 Mb/s, co pozwala na realizację szeregu usług jednocześnie np.: wideokonferencji, przesyłania plików oraz usługę komunikatora tekstowego.

 

 

 

 

Radiostacja AN/PRC–117G to jedna z najnowocześniejszych radiostacji na wyposażeniu SZ RP, służąca także do zabezpieczenia łączności w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz w ramach współpracy z wojskami NATO.

 

Kurs specjalistyczny w zakresie eksploatacji radiostacji AN/PRC-117G jest niezbędny do realizacji właściwego szkolenia i ćwiczeń w jednostkach wojskowych SZ RP, a w przyszłym roku będzie jeszcze rozszerzony o radiostację AN/PRC-152A, co świadczy że wraz z rozwojem i wprowadzaniem nowoczesnego sprzętu łączności do Wojska Polskiego, oferta programowa powiększa się także w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

 

 

>>WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII<<

 

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych