BIP
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
AKTUALNOŚCI
Wycieczki do Ossowa i Warszawy
25.09.2017
Żołnierze 1 i 2 kompanii Ośrodka Szkolenia Podstawowego w ramach zajęć z kształcenia obywatelskiego uczestniczyli w 4 wycieczkach do Ossowa i Warszawy.

W czwartek 14 września, 33 elewów z 12 plutonu udało się autokarem do miejsca, gdzie rozegrał się  jeden z ważnych epizodów, 18. decydującej w dziejach świata bitwy. Bitwa pod Ossowem, gdzie poległ ksiądz Ignacy Skorupka, pokazała światu jak Polacy potrafią ponosić największe ofiary, by żyć w Wolnej Ojczyźnie. Zwiedzanie poprzedziła projekcja filmu w Samorządowej Instytucji Kultury „Ossów-Wrota Bitwy Warszawskiej”. Następnie słuchacze zwiedzali miejsca związane z miejscem walk sprzed blisko 100 lat oraz z tablicami i pomnikami upamiętniającymi zbrodnię katyńską 1940 r. i katastrofę smoleńską z 2010 r. Podczas wycieczki wysokim poziomem wiedzy wykazali się szeregowi elewi: Natalia Zdziarska mieszkająca w Stargardzie Szczecińskim, Sylwia Wiszniewska absolwentka LO w Giżycku, mieszkanka Mazuchówki oraz Mikołaj Słomian, mieszkaniec Gniezna. Słuchacze zwiedzili cmentarz poległych pod Ossowem żołnierzy 236 pp. Legii Akademickiej i 33 pp. Zapalili znicze przy grobach poległych oraz w miejscu śmierci księdza Ignacego Skorupki.

W dniach 18, 19 i 20 września elewi 2 kompanii Ośrodka Szkolenia Podstawowego podobnie jak ich koledzy z 12 plutonu uczestniczyli w zwiedzaniu „Wrót-Bitwy Warszawskiej” w Ossowie. Zajęcia z tej lekcji historii wzbudziły u słuchaczy wielkie zainteresowanie. Podczas zwiedzania tego historycznego miejsca, jego uczestnicy podkreślali patriotyczne i heroiczne postawy młodych ludzi. Najbardziej zaangażowanymi podczas zwiedzania byli elewi 22 plutonu: Marcin Rzycki – absolwent AWF Biała Podlaska mieszkający w Warszawie i Maciej Dul – absolwent Technikum Informatycznego, mieszkaniec Wilkowa k/Złotoryi.

 

 

Drugim etapem wycieczki była Warszawa. Słuchacze 21, 22 i 23 plutonu, przy zmiennej pogodzie, od poniedziałku do środy zwiedzali Muzeum Techniki Wojskowej przy ul. Powsińskiej. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził sprawny sprzęt bojowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego po II wojnie światowej. Elewi, żywo byli zainteresowani także historią fortyfikacji sprzed ponad 140 lat i nawiązującej do planów obrony dużych miast koncepcji obronnych z przełomu XIX/XX wieku. Nie zabrakło, również informacji o roli Twierdzy w Zegrzu w założeniach obronnych Warszawskiego Rejonu Umocnionego. Podczas zwiedzania ekspozycji plenerowej elewów interesował najbardziej sprzęt łączności na wozach  typu SKOT, BWP i BRDM, zestawy OPL  „Newa”, „Wołchow”, zestawy radiolokacyjne i oczywiście samoloty.

 

Wyjazdy stanowiły ważny etap kształcenia obywatelskiego, patriotyczno-religijnych więzi z miejscami martyrologii i przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy potrzebnej w dalszym szkoleniu ogólnowojskowym.

Łącznie w wycieczkach do Ossowa i Warszawy wzięło udział 123 słuchaczy Ośrodka Szkolenia Podstawowego.

 

>>WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII<<

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych